ПРЕДУПРЕДИТЕЛЕН БЮЛЕТИН - Хоботник
2016-3-18
Ceutorhynchus napi L.
Рапичен стъблен скритохоботник, който може да причини значителни загуби при зимната маслодайна рапица. Това е един от първите неприятели, от които можем да очакваме повреди в края на зимата и началото на пролетта, при достигане на температура над 6°C. Повредите се причиняват, както от възрастните, така и от ларвите.
Описание
Възрастните са със сиво черен цвят на тялото, дължина 3,5-4 мм. Хоботчето може да достигне до 1/3 от дължината на тялото. Ларвите са с дължина 5-8 мм, с жълтеникав цвят и вградени малки косъмчета, с изключение на главата, която е с оцветяване от жълто към черно.
Биология
Ceutorhynchus napi зимува в почвата като възрастно и започва да излиза, когато температурата на почвата на 2 см дълбочина достигне до 6°C. Периодът на активност на вредителя започва през зимните периоди когато температурите достигнат стойности по-големи от 6°C, със слънчеви дни, от началото на рестарта на растенията след зимата и продължават до края на образуването на пъпките.
Повреди
Физиологични признаци при нападение: забавяне на растежа на растението, увеличен риск от заболявания на стъблото в следствие направените отвори и задържането на вода, увеличен риск от полягане и не на последно място блокиране на образуването на шушулки или те са без семена, а ако имат такива то те са с влошено качество и др.
Превенция и борба
Борбата с възрастните през зимата се осъществява по химичен начин, когато се установи появата им в жълтите купи. Третирането се прилага веднага при появата на първите възрастни, преди яйцеснасяне. Ларвите във вътрешността на стъблата, са много трудни или невъзможни за контролиране. След снасяне на яйцата, на практика, няма метод за борба.
Препоръчва се прилагане на системен или контактен инсектицид.
Оптимален период на третиране: При откриване на нападението- P.E.D. - 1-2 възрастни на растение.
Да се предприемат необходимите мерки за опазване на околната среда.
Спазвайте стриктно правилата за работа с продуктите за растителна защита, тези за безопасност на труда, опазване на пчелите и животните.